بهداشت بین فردی

وقتی یک رابطه شکل می‌گیرد (چه اتفاقی و آنی و چه با برنامه ریزی و طولانی مدت)  عوامل زیادی دخیل میشوند تا این رابطه حفظ و روز به روز عمیق تر و پایدار تر شود (رابطه یک پدیده ی پویا است)

شاید شکل گیری یک رابطه ساده و اتفاقی باشد اما دوام آن هرگز اتفاقی و ساده نخواهد بود و اگر عوامل گوناگون و لازم در کار نباشند این رابطه دوامی نخواهد داشت.  
یکی از مهمترین عواملی که رابطه را حفظ میکند بهداشت و تمیزی رابطه است.
رابطه از هر نوعی که باشد (هم جنس یا غیر هم جنس _زوج یا...........) نیاز به بهداشت بین فردی دارد و باید همه چیز پاک و پاکیزه باشد تا احساس و دید طرفین نسبت به یکدیگر تیره و تار نشود.

توجه به این نکته بسیار ضروری است که ممکن است این تیرگی در مراحل اول قابلیت تمیزی و پاک شدن را داشته باشد اما به مرور زمان این قابلیت را از دست میدهد و دیگر هیچ عاملی قادر نخواهد بود که این رابطه را به شفافیت قبل برگرداند و تنها راه حل باقی مانده جدایی میشود و تمام.عوامل از بین رفتن بهداشت بین فردی :

1_ دروغ :
دروغ گویی به خودی خود خاصیت نابود کنندگی دارد (با توجه به اینکه هیچ دروغی تا ابد پنهان نمی ماند و روزی افشا میشود و حقیقت بر ملا میگردد) و میتواند به شدت بر شفافیت رابطه اثر منفی بگذارد.
توجه داشته باشید که شاید بار اول و دوم بشود دروغ گویی را توجیه کرد و به ظاهر مسائل ختم به خیر شود اما هرگز اثر بر جای مانده از دروغ پاک نمیشود و همیشه با طرف مقابل خواهد بود وبا هر پیشامد جدیدی اولین گزینه ی مطرح شده در ذهن، دروغ های قبلی می باشد و نتیجه گیری میشود که حتما این دفعه هم دروغی در کار است، پس  اولین کار برای بهداشت رابطه حذف دروغ و جایگزین کردن راستی است.

2_پنهان کاری :
پنهان کاری از عوامل ایجاد شک و شبهه است. گاهی ما فکر می‌کنیم با نگفتن مسائلی که از نظر ما ارزش زیادی برای مطرح شدن ندارند یا اگر بگوییم ممکن است کدورتی ایجاد شود میتوانیم به دوام رابطه امان کمک کنیم!! این فکر كاملاً اشتباه است زیرا پنهان کاری هم خاصیت دروغ گویی را به همراه دارد و در صورت رو شدن (به احتمال زیاد رو میشود) باعث ایجاد شک و از بین رفتن شفافیت رابطه میشود و در دراز مدت و تکرار باعث از بین رفتن رابطه میشود.
صداقت کوتاه ترین و بهترین راه رسیدن به رابطه ی سالم میباشد.

3_تکرار جملات انتقادی (غر غر کردن) :
غر زدن شما را به فردی منفی و سمی و خرد کننده ی اعصاب تبدیل میکند و طرف مقابل شما سعی میکند با دوری کردن و ترک شما خود را از این فشار عصبی و خرد کننده دور کند. سعی کنید انتقاد را فقط یکبار و آنهم در موقعیت و زمان مناسب و با لحن مناسب بیان کنید

4_ارتباط بی مورد و بیش از حد با جنس مخالف :
متاسفانه این مورد در زمان حاضر بسیار زیاد شده است و ما فکر می‌کنیم یک دوستی ساده و یا گپ زدن با جنس مخالف تاثیری بر روابط بین فردی ما نمی گذارد!
اگر اینگونه می اندیشید سخت در اشتباهید! شاید در اوایل ارتباط این مسئله به نظر حل شده و بی تاثیر باشد اما به مرور زمان این ارتباطات سایه ای سنگین بر رابطه ی اصلی ما میگذارد و آن را به شدت تیره میکند، یادمان باشد :ایجاد رابطه ی جدید نشانه ی ضعف در رابطه ی اصلی است.

5_رمانتیک نبودن :
هرگز فکر نکنید که با منطق و جدی بودن میتوانید یک رابطه‌ ی پایدار داشته باشید!
روحیه ی رمانتیک داشتن جزو نیازهای اصلی و اولیه ی هر رابطه‌ای میباشد. سعی کنید این روحیه را همیشه حفظ کنید. خریدن گل یا کادو های با دلیل و بی دلیل، سورپرایز کردن، تنوع رابطه ی جنسی و....... . از عوامل حفظ و شادابی رابطه میباشد.
  

مجید خالقی، متخصص روانشناسی