حضور پدر در خانه

 

 در این مقاله به موضوع جابه‌جا شدن نقش‌ها در خانواده و موضوع حضور پدر در خانه می‌پردازیم. پدر و مادر برای تربیت و سلامت روان کودکان مثل دو بال برای پرواز پرندگان عمل می‌کنند یعنی اگر یکی از بال های پرنده به هر دلیلی ایراد داشته باشد و از کارایی لازم و مفید برخوردار نباشد، پرواز برای پرنده غیر ممکن می‌شود . البته کودکانی که به هر دلیلی پدر یا مادر خود را از دست می‌دهند الزاماً دچار مشکل نخواهند شد پس این مطلب به این معنا نیست که اگر کودکی تک والد بود تربیتش دچار اختلال خواهد شد

ادامه مطلب

امنیت در خانواده

 چگونه می‌توانید، برگشت کودکتان را به خانه، با اوج آرامش همراه کنید؟

کلید آرامش کودک، در این مبحث قصد ما این است که درب خانۀ شما، برای کودکتان دروازۀ آرامش شود. یعنی کودکی که از هفت صبح به مدرسه رفته و تا ظهر و یا بعد ازظهردر آنجا بوده و در طول این مدت انیفرم مدرسه پوشیده بوده و کفش به پا داشته و خسته از نشستن سر کلاس است و، کلی همهمه و شلوغی و تنش‌هایی مختلفی که در آنجا داشته وقتی به خانه می‌رسد، باید تمام آن‌ها فروکش کند. در دلش بگوید بالاخره تمام شد اینجا همه چی آرامش‌بخش است

ادامه مطلب

وابستگی کودکان به اینترنت و بازی های رایانه ای

 

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد است، اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای، به‌نوعی بیماری روانی است. اعتیاد به گیم و اینترنت رسماً در «سازمان بهداشت جهانی» به عنوان اختلال روانی به رسمیت شناخته شده است.

تعریف جدید سازمان جهانی بهداشت دربارۀ گیم، شبیه تعریفی است که برای اعتیاد به قماربازی لحاظ شده است. هر نوع درگیرشدن و وابستگی به یک محرک که با وجود اثرات نامطلوبش برای ذهن ما خوشایند بوده و هربار تجربۀ آن محرک، رغبت درونی ما را به تکرار آن تجربه بیشتر کند و به عبارت دیگر، باعث وابستگی فرد مورد نظر می‌گردد. وابستگی که از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحریک و نشاط گذرا برای فرد به همراه می‌آورد و از طرف دیگر بعد از اتمام این اثرات سبب جستجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‌شود را اعتیاد می نامند.تقریباً نظیر اتفاقات ذکر شده برای کودکان نیز در بازی‌های رایانه‌ای و استفاده از اینترنت رخ می‌دهد .

    چگونه بفهمیم که کودکمان وابستگی شدید به اینترنت و یا بازی‌های رایانه‌ای پیدا کرده است؟.

ادامه مطلب

پاداش

یکی از تفاوت‌های فاحشی که بین شما و یک دستگاه کامپیوتر وجود دارد، این است که بردباری شما بالاخره یکجا تمام می‌شود ولی برای این قطعه سیلیکونی یا پلاستیکی صبر مفهومی ندارد. یک نرم افزار هم هرگز از انجام یک کار هرروزه و تکراری که شما با آن انجام می‌دهید، خسته نمی‌شود. محدودیت برای یک دستگاه کامپیوتری در میزان قدرت و حجم قطعاتش تعریف می‌شود. برای یک ماشین تکرار کردن مثل آب خوردن است.

ولی برای شما چنین چیزی صدق نمی‌کند. شما از انجام کار‌های یکنواخت و تکراری خسته می‌شوید. کنجکاو می‌شوید و خواستار تنوع و تحرک هستید. شما همچنین نیازمند چیزی فراتر از روزمرگی‌های زندگی و چیز‌های قابل پیش‌بینی‌اش هستید، مثلاً یک فرآیند یا یک اتفاق اضافه.

همین «چیز اضافه» آخرین جزء از سه ویژگی مورد نیاز برای تشکیل عادت‌ها است که موقعیت یا زمینه، راه را برایتان هموار می‌کند. تکرار مثل یک موتور محرکه عمل می‌کند. ولی اگر شما کوچک‌ترین پاداشی برای تلاش‌هایتان دریافت نکنید، عادت‌هایتان در مسیر مناسب تشکیل شدن، قرار نمی‌گیرد.

پاداش‌ها مفهوم پیچیده‌ای نیستند. ما از روز اول با آنها کم‌وبیش آشنا هستیم. بدین ترتیب که فعالیتی را در ازای دریافت چیز مطلوبی انجام می‌دهیم، فعالیتی که خودمان به‌طور خودکار شاید اصلاً انجامش نمی‌دادیم. ولی وقتی به تشکیل عادت‌ها می‌رسیم، پاداش‌ها دیگر همان صورت ساده ظاهری را ندارند.

 

ادامه مطلب

ریتالین متیل فنیدیت

ریتالین یک سیستم محرک عصبی مرکزی است که در کودکان برای درمان اختلال کمبود توجه و اختالل نقض توجه و بیش فعالی استفاده می شود . 

متیل فنیدات مهارگر قوی نقص فعالیت این دو آمین پیامرسان )دوپامین و اپینفرین( از علل بروز سندرم بیش فعالی-کمبود توجه در کودکان و بزرگساالن میباشد، متیل فنیدت با افزایش فعالیت این دو آمین عصبی در بهبود نشانگان این بیماری مؤثر است. 

موارد عدم مصرف: 

1-فشار خون بالا

ادامه مطلب