100 راه رسیدن به آرامش و شادی

01

یاد خدا

اولین و بهترین و راحت ترین راه رسیدن به آرامش و شادی یاد خداوند است. همانگونه که انسان در کودکی در برابر هر عامل ایجاد ترس و اضطراب به یک بزرگتر مثل والدین پناه میبرد در بزرگسالی هم پناه بردن به یک وجود بزرگ و مطلق مثل خدا باعث آرامش کامل او میشود.
(( الا به ذکر الله تطمئن القلوب ))
بپذیریم که اوست که مارا آفریده و اوست که هر لحظه هوای مارا دارد.

02

خواب خوب

ساعت 12 شب الی 4 صبح ساعت خواب طلایی برای ترمیم سلول های از بین رفته ی بدن میباشد. حداقل یک تا یک و نیم ساعت قبل از 12 یعنی حدود ساعت 10:30 شب بهترین زمان برای خواب است تا بدن در طول 1.5 ساعت کاملا به خواب عمیق برود و در طول 4 ساعت بدن کاملا سلول های از بین رفته را ترمیم کند و سلامت بدن را تامین نماید . خواب خوب از جمله لازم ترین و بهترین راهکار های أرامش و شادی میباشد.

03

موزیک شاد

ذهن انسان با شنیدن آهنگ و متن غمگین و منفی خود به خود به فاز منفی میرود و آسیب های جدی به روح و جسم انسان وارد میشود . تمام موزیک های منفی و غمگین را دور بریزید و فقط و فقط آهنگ های شاد با متن مثبت گوش دهید و بدین ترتیب بصورت مستقیم به ذهن و جسم خود دستور سلامتی و رسیدن به آرامش و شادی بدهید .

04

نظم در کارها

منظم بودن در کارها یکی از عوامل اصلی جلوگیری از استرس و اضطراب میباشد . وقتی شما کاری را عقب می اندازید یا آن را ناقص انجام میدهید ذهن شما نمیتواند آن کار را فراموش کند و خود به خود باعث استرس و اضطراب میشود . پس در کارهایتان نظم داشته باشید تا به آرامش و شادی برسید .

05

خنده های بلند

یکی از عادت های بد ما کم خندیدن و با صدای بلند نخندیدن میباشد. امروزه ثابت شده از هر ده دقیقه خنده ی مصنوعی حدود سه دقیقه اش واقعی میشود. تا میتوانید بخندید آن هم با صدای بلند. هرگز به خاطر با کلاس بودن و باورهای غلط اجتماعی جلوی خنده ی خود را نگیرید. خنده ی بلند راهی است کوتاه برای رسیدن به آرامش و شادی

06

تهیه ی لیست برای کارها

برای کارهایی که قرار است انجام دهید لیستی تهیه کنید، توجه داشته باشید که این لیست روزانه و محدود باشد. هر کدام از کارها را که انجام دادید رویش خط بکشید تا ذهنتان آن را از فهرست کارهای انجام نشده پاک کند. کارهای انجام نشده ذهن را درگیر میکند و از موانع رسیدن به آرامش و شادی میباشد

07

نه گفتن

یاد بگیریم بسیار محترمانه و با رعایت احترام به خواسته های نامعقول و خواسته هایی که مطابق میل ما نیست بگوییم نه. رودربایستی یا همان رودرواسی همیشه باعث ناراحتی و تنش میشود. از اینکه چیزی را از دست بدهید نترسید. به مرور زمان میفهمید که چقدر توانایی گفتن نه به شما آرامش میدهد.

08

کاشت سبزیجات

رشد گیاهان با فطرت انسان هماهنگی و شباهت زیادی دارد. برای خودتان در یک گلدان کوچک بذر سبزیجات یا گیاهانی مثل لوبیا و عدس و…..بکارید. مرتب آبشان دهید و لحظه لحظه رشدشان را ببینید. تماشای رشد گیاهان که بدون نیاز به دستور ما رشد میکنند و بزرگ میشوند و برگ و بار میدهند باعث ایجاد اطمینان در دل ما شده و آرامش و شادی را به ما هدیه میدهند.

09

تخصیص زمان مشخص برای انجام هر کار

برای هر کاری که میخواهید انجام دهید یک زمان مشخص اختصاص دهید و همیشه آن کار را سر ساعت خودش انجام دهید. مثلا خوردن ناهار و شامتان سر ساعت باشد. ذهن انسان خیلی زود به ساعات مشخص شده عادت میکند و خود را برای انجام هر کاری در زمان خود آماده میکند. آمادگی ذهن برای انجام هر کاری به بهتر انجام شدن آن کار و در نتیجه به آرامش و شادی می انجامد.

10

خاموش کردن موبایل

موبایل روشن حتی اگر روی سایلنت و ویبره باشد از عوامل بر هم زننده ی آرامش است. انتظار و چک کردن دایم گوشی ذهن را درگیر کرده و جلوی آرامش را میگیرد.  روزانه حداقل یک ساعت یا اگر توانستید بیشتر گوشی را خاموش کنید (سایلنت نه، خاموش)  و در یک مکان دور از دست و چشم خود قرار دهید. گوشی های موبایل طوری طراحی شده اند که شما پیام یا تماسی را از دست نمیدهید پس نگران نباشید.

11

شکر گذاری خداوند کردن

هر روز با خود بگویید چقدر خوبه که…….. بعد سعی کنید این جمله رو کامل کنید. مثلاً چه قدر خوبه که میتونم راه برم، یا چقدر خوبه که میتونم حرف بزنم و….حالا فکر کنید که خداوند متعال چقدر نعمت بهتون داده که تشکر و قدردانی بابتش واجبه. هر چقدر میتونید شاکر خدا باشید که شکر گذاری مایه ی آرامش و شادی است

12

بازی های خانوادگی و جمعی پر سر و صدا

هر هفته حداقل یک یا دو بار با اعضای خانواده و دوستان بازی های قدیمی و پر سر و صدا انجام دهید. بازی هایی مثل اسم فامیل، پانتومیم، گل یا پوچ و…… این نوع بازی ها باعث شادی و نزدیکی اعضا خانواده و دوستان به هم و در نتیجه باعث آرامش میشود.

13

حل کردن جدول

مغز انسان به مرور زمان اسیر یکنواختی و روزمره گی میشود، یکنواختی و روز مره گی در طولانی مدت باعث از بین رفتن شادی و نشاط میگردد، یکی از راههای جلوگیری از این پدیده حل کردن جدول میباشد. حل جدول علاوه بر احساس خوشایند شادی و آرامش از بیماری هایی مثل آلزایمر هم تا حدی جلوگیری میکند. حداقل روزی یک جدول حل کنید.

14

بو کردن گیاهان دارویی

تا میتوانید گیاهان دارویی مثل رزماری و مریم گلی و گیاهان معطر مثل پونه و ریحون را بو کنید. همیشه مقداری از این گیاهان را همراه خود داشته باشید و هر چند ساعت یکبار آنها را ببویید. در این بین برگ گیاه گوجه فرنگی معجزه است. برگ گوجه فرنگی را با انگشت خود کمی فشار دهید و سپس انگشت خود را بو کنید، اعجاز گیاهان را خواهید دید.

15

لیمو ترش

بوی لیمو ترش آرامش بخش بسیار قوی و فوری است. کمی پوست لیمو ترش را با ناخن بتراشید و بعد آن را ببویید تمام استرس و اضطرابتان بلافاصله از بین میرود. همیشه یک عدد لیمو ترش در کیفتان داشته باشید

16

گوش ندادن به اخبار

هر هفته یک یا دو روز از اخبار و رسانه‌ها دور باشید و به آنها توجه نکنید،اخبار هر چند که تکراری هم باشند باعث به هم ریخته شدن آرامش ما میشوند. مطمئن باشید از دو روز گوش ندادن به اخبار چیز زیادی از دست نمیدهید.

17

پناه بردن به مکان های آرام

برای خودتان یک مکان امن و آرام داشته باشید. این مکان میتواند امام زاده، مسجد، گوشه ای از یک پارک، یک دفتر کار، یک اتاق، یک صندلی یا گوشه ای از یک اتاق باشد. فرقی ندارد هر کدام که آرامتان کند خوب است. گاهی که از اتفاقات و برخورد ها خسته میشوید به آنجا پناه ببرید و کمی استراحت کنید و نفس عمیق بکشید و موسیقی گوش دهید. مطمئن باشید آرام میشوید.

18

کمک داوطلبانه به دیگران

انسان ذاتا علاقمند به کمک به دیگران است و همین علاقه ی ذاتی یکی از عوامل اجتماعی زندگی کردن آدمی و راحت بودن در جمع میباشد. متاسفانه در طی زمان رشد و تربیت نا صحیح و به مرور زمان انسان از این عادت فطری دور میشود و دیگر میلی به کمک به دیگران ندارد. سعی کنید برای برگشت به فطرت اصلی و رسیدن به آرامش و شادی تا میتوانید به دیگران کمک کنید و دست دیگران را بگیرید.

19

زمان هایی را به تنهایی بگذارنید

ذهن ما برای انجام کارهای روزانه انرژی بسیار زیادی را مصرف میکند و گاهی احتیاج به استراحت دارد. در زمان هایی مشخص از روز از دیگران فاصله بگیرید و تنها باشید، البته نه برای زمان زیاد. مثلا نیم ساعت. در این نیم ساعت نفس عمیق بکشید، موسیقی گوش دهید، آب بنوشید و به نکات مثبت زندگی تان فکر کنید. اگر بتوانید هر روز این کار را انجام دهید تاثیر خیلی خوبی روی آرامش خود میگذارید.

20

به دوستان نزدیکتان اهمیت دهید

دوستان نزدیک همیشه مایه ی آرامش اند مخصوصا اگر بدانید کیفیت بالای دوستی با اطرافیان میتواند مستقیماً روی کیفیت دوران کهن سالی اثر گذار باشد. جدید ترین تحقیقات نشان داده اند کسانی که دارای دوستان صمیمی هستند و ارتباط خوبی با آنها دارند در آینده کمتر دچار بیماری جسمی و روحی از جمله آلزایمر میشوند. پس تا میتوانید به دوستانتان اهمیت دهید.

21

آب بازی کنید

انسان با هر چه که با فطرتش سازگار باشد آرامش میگیرد، آب یکی از عناصر چهار گانه ای است که با فطرت انسان سازگار است. گاهی آب بازی کنید، آب جاری را تماشا کنید، به صدای آب گوش دهید……..اینکار با قدرت عجیبی به شما آرامش میدهد.

22

دوستانتان را زیاد کنید

تا میتوانید بر تعداد دوستان خوبتان اضافه کنید. هر انسانی خاصیت و اخلاق مخصوص به خود را دارد، دوستی با افراد بیشتر امکان تجربه و آموزش بیشتر را فراهم می آورد. از طرفی دیگر دوستان زیاد خود به خود مایه ی دلگرمی و در نتیجه عامل آرامش و شادی میشوند.

23

خاک بازی کنید

خاک نیز مانند آب با فطرت انسان هماهنگی و سازگاری کاملی دارد، امروزه روانشناسان کودک برای درمان چندین ناهنجاری در کودکان توصیه ی بازی با خاک و ماسه را میکنند، هر وقت امکانش بود با خاک یا شن چیزهایی درست کنید، بازی با ماسه های کنار دریا و سفال گری هم پیشنهاد خوبی است.

24

شادی خود را به هیچ کس وابسته نکنید

دوستان و خانواده نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارند اما این دلیلی نمیشود که ما شادی خودمان را به آنها وابسته کنیم که اگر زمانی نبودند یا نخواستند دیگر ما هم شاد نباشیم. سعی کنید راههایی برای شادی خودتان حتی در تنهایی بیابید. من سعی میکنم در این مجموعه راههای شادی و آرامش، این مسیر ها را بیشتر برای شما پیشنهاد کنم.

25

انتظار نداشته باشید که هر آنچه در اطرافتان اتفاق می افتد مطابق میلتان باشد

ما در یک جمع بزرگ زندگی میکنیم، جمعی که از افراد مختلف با سلیقه های مختلف تشکیل شده است،  پس خیلی طبیعی است که نظرات و دیدگاه و بالطبع کارهای آنها همیشه مورد پسند ما نباشد اگر بخواهیم در برابر هر عمل مخالف میل خودمان عکس العمل نشان دهیم یا حتی بیش از حد در موردش فکر کنیم زندگی خودمان را فلج کرده‌ایم پس انتظارات خود را متعادل کنید تا آرامشتان بیشتر شود.

26

هنگام عصبانیت هیچ تصمیمی نگیرید

در هنگام عصبانیت بسته به میزان آن تا 80 در صد آی کیوی انسان از کار می‌افتد، یعنی یک آدم تیز هوش در اوج عصبانیت میتواند تبدیل به یک آدم کاملا عقب مانده ی ذهنی تبدیل شود و این یکی از عوامل اصلی قتل های خیابانی است. در هنگام عصبانیت سعی کنید با ذکر صلوات یا شمارش از یک تا ده یا با سه نفس عمیق خودتان را کنترل نمایید. دوری از عصبانیت یعنی نزدیکی به آرامش.

27

به خودتان پاداش دهید

گاهی برای کارهای خوب و مفیدی که انجام میدهید برای خودتان پاداشی در نظر بگیرید و خیلی شیک و مجلسی به خودتان با نهایت احترام پاداش دهید. این پاداش میتواند یک لباس یا وسیله یا یک ناهار یا شام خوب باشد. آب‌میوه و بستنی هم خوبه، هر چی هست باشه فقط با احترام باشه.

28

گاهی آتش روشن کنید

آتش هم مثل آب و خاک بر مبنای فطرت انسان است. گاهی در جای مناسب آتش کوچکی روشن کنید و در کنارش لذت ببرید  به رقص شعله های آتش خیره شوید و حرکات موجی شکل آن را خوب تماشا کنید، آرامش تمام وجودتان را در بر می‌گیرد.

29

آشپزی کنید

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا اینهمه برنامه های آشپزی تلوزیون زیاد شده و هر شبکه چند برنامه ی آشپزی پخش میکند و مردم هم با ولع ابن برنامه ها را تماشا می کنند؟ در واقع آشپزی یعنی خلق یک اثر جدید و آفریدن! و انسان از آفرینش لذت می برد و در نتیجه آرام میشود. پس اگر آشپزی نمیکنید گاهی اینکار را انجام دهید و اگر هر روز مجبورید آشپزی کنید سعی کنید با تفکر و لذت تمام این کار را انجام دهید تا به سوی آرامش قدم بردارید.

30

هرگز کسی را قضاوت نکنید

رفتار هر لحظه ی انسان حاصل صدها سال تجربه ی پیشینیان و همچنین نحوه ی زندگی گذشته و تربیت خانوادگی اوست پس فقط با دیدن برشی مقطعی از رفتار کسی نمیتوانیم او و رفتارش را قضاوت کنیم و نتیجه بگیریم. یادمان باشد قاضی واقعی فقط خداست. قضاوت رفتار دیگران فکر ما را مشغول کرده و باعث بر هم خوردن آرامش و شادی ما میشود.

31

گاهی در خیابان روی جدول کنار جوی آب راه بروید

جدول های کنار خیابان و کوچه عالی است برای راه رفتن و حفظ تعادل و کیف کردن. هرگاه که توانستید با خودتان مسابقه بدهید و ببینید که چقدر میتوانید روی جدول راه بروید و نیوفتید!!!در این راه به تنها چیزی که اصلا لازم نیست فکر کنید نگاه و فکر مردم است.

32

بحث های بی نتیجه نکنید

بحث در هر موردی، چه بتوانی حرفت را اثبات کنی و چه نتوانی، باعث بر هم خوردن آرامشت میشود. (هرگز با احمق بحث نکنید زیرا مردم فرق شما را تشخیص نمی دهند)  سعی کنید از بحث کردن دوری کنید مخصوصا با کسانی که هرگز حرف شما را نمی فهمند.

33

کارهای دیگران را تفسیر نکنید

کارهای دیگران به خودشان مربوط است و نیت آنها نیز برای هیچ کس معلوم نیست پس ما حق تفسیر و آنالیز رفتار دیگران را نداریم تفسیر رفتار دیگران باعث میشود که ما به دنبال راهی برای مقابله ی آن رفتار باشیم این یعنی کار بیهوده ای که آرامش ما را بر هم می زند.

34

از باد لذت ببرید

هر وقت که باد آمد سریع در مسیرش قرار بگیرد و دستها را باز کرده و چشمان خود را ببندید در تصور خود پرواز کنید و به هر جا که میخواهید بروید آرام و سبک بال. آرامش در همین نزدیکی است.د.

35

در کارهایتان تمرکزداشته باشید

تمرکز در کارها هم مثل علاقه است. تمرکز یعنی جمع کردن تمام حواس و متمرکز شدن روی یک نقطه. امروزه علم هیپنوتیزم از این تکنیک نهایت بهره را برای ایجاد آرامش در انسانها میبرد. تمرکز هم مثل علاقه باعث بهتر انجام شدن کارها میشود و همان نتیجه را دارد. یک تمرین ساده برای تقویت قدرت تمرکز: از 100 تا 1 چهار تا چهار تا بشمارید. این تمرین را روزی چند بار انجام دهید.

36

چیزهایی را که دوست دارید ببخشید

بخشش از جمله مواردی است که خداوند در نهاد آدمی قرار داده است اما معمولا پدر و مادر با تربیت کردن این موهبت بزرگ را از فرزندان میگیرند. بخشش باعث آرامش و شادی میشود پس تا میتوانید وسایلتان را به دیگران مخصوصا محتاجان ببخشید. زمانی آرامشتان از بخشش بیشتر میشود که چیزهایی را که دوست دارید ببخشید پس صبر نکنید و همین الان اقدام کنید.

37

به کارهایتان علاقه نشان دهید

 کارهایتان را با علاقه ی زیاد انجام دهید. چرا که اولا کاری که با علاقه انجام شود تمام حواس شما را درگیر میکند و درگیر شدن تمام حواس یعنی آرامش و دور بودن از افکار منفی، ثانیاً کاری که با علاقه انجام شود بالطبع بهتر پایان میابد و باعث رضایت درونی و در نتیجه آرامش و شادی شما میشود

38

نفرت نداشته باشید

نفرت دقیقا مثل یک چاقوی تیز است که به جای دسته از تیغه اش گرفته اید و هر لحظه در حال آسیب رساندن به شماست. نفرت حتی باعث بیماری های شدید جسمی مثل زخم های بد معده میشود.  دلتان را از نفرت خالی کنید تا درهای آرامش و شادی به سوی شما باز شود.

39

سعی نکنید حرف خود را به کسی بقبولانید

هرگز نمیشود به طور کامل در قالب کسی رفت و از نگاه او به دنیا و وقایع آن نگریست. پس هر کس دیدگاه، منش و شیوه ی زندگی منحصر به فرد خود را دارد و ما نمیتوانیم نظرات خودمان را به کسان دیگر بقبولانیم و با تلاش در این راه به آرامش و شادی خود لطمه میزنیم پس هرگز سعی نکنید حرف خود را به کسی بقبولانید.

40

به درست بودن کارهایتان بیاندیشید

همیشه قبل و بعد از انجام هر کاری به درست بودن و شیوه ی انجام آن کار فکر کنید، قبل از انجام فکر کنید تا آن کار را اگر باید انجام دهید به شیوه ی صحیح انجام دهید و بعد از انجام آن کار فکر کنید که اگر قرار است دوباره آن را انجام دهید چگونه بهتر و کامل تر انجام دهید. یادمان باشد که بهتر انجام دادن کارها از عوامل آرامش است.

41

 در برابر بی احترامی ها بی اعتنا باشید

کسانی که به دیگران بی احترامی و توهین میکنند در واقع برای عیب های خودشان پوشش درست میکنند. شما هیچ وقت برای پوشاندن عیوب آنها خودتان را وسیله نکنید. در برابر این گونه بی احترامی ها فقط لبخند زده و بگذرید و بگذارید خودشان بمانند و مشکلات خودشان

42

برای کشف حقایق زیاد فکر نکنید مخصوصا به جهان آفرینش

زیاد خود را درگیر حقایق جهان خلقت و ستارگان و آفرینش نکنید، اجازه دهید تا این کار را دانشمندان انجام دهند. کشف این حقایق بسیار مشکل است و پیچیده و دانشمندان نیز با تمام امکانات و تجهیزات پیشرفته هنوز در ابتدای کار هستند پس این مهم را به آنان بسپارید و شما فقط از زندگی لذت ببرید و آرام باشید.

43

به قدر توانتان تلاش کنید و بقیه را به خدا واگذار کنید

برای انجام هر کاری با حداکثر توان خود سعی و تلاش نمایید، سعی کنید تمام زاویه های مختلف را در نظر بگیرید و تمام سعی خود را به کار ببرید تا کارتان به نحو احسن انجام گیرد، لازم نیست نگران نتیجه باشید، وظیفه ی ما انجام صحیح کار با تمام توان و ظرفیت است. اگر کارمان را با تمام وجود انجام دادیم نتیجه ی کار اصلا مهم نیست زیرا تصمیم گیرنده کس دیگری است که ما را میبیند و حواسش به ما هست. بقیه ی کار با اوست.

44

هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید

 یکی از مشکلات اصلی ما مقایسه کردن ظاهر زندگی دیگران با باطن زندگی خودمان است، بدون اینکه شناخت کامل از دیگران داشته باشیم خودمان را با آنها مقایسه میکنیم و جالب اینکه همیشه به نظر می‌رسد آنها وضعشان از ما بهتر است!!! خداوند هر انسانی را با شرایط خاص خود و ویژگی های منحصر به فرد آفریده است و هیچ دلیلی برای مقایسه وجود ندارد، فقط و فقط میتوانید خودتان را با یک نفر مقایسه کنید و آن یک نفر دیروز خودتان است.

45

تاب سواری کنید

شاید بتوان گفت که یکی از ارزان ترین راههای رسیدن به آرامش و شادی تاب سواری است!!  بدن انسان در حالت رفت و برگشت تاب کاملاً احساس آرامش میکند شاید این حس سیال بودن در هوا فطرت انسانی را به یاد آرام ترین جای دنیا یعنی شکم مادر می اندازد هر چه هست آرامش بخش است

46

سنت هایتان را فراموش نکنید

 سنت ها در تمام فرهنگ های متمدن و غیر متمدن دنیا وجود دارند، ما ایرانی ها سنت های بسیار بسیار زیبا و خوبی داریم که متاسفانه به اسم تمدن و کلاس و…. آنها را کنار گذاشته ایم. سعی کنید حداقل بعضی از آنها را با سوال از بزرگترها دوباره نو کنید و با اجرای آنها قدمی به سوی آرامش اصیل روحی و روانی بردارید.

47

شکلات و شیرینی درست کنید و بی دلیل به دیگران (غریبه ها) هدیه بدهید

گاهی با سلیقه شیرینی و شکلات درست کنید و به خیابان رفته و آنها را به دیگران بدهید. البته ما این کار را شب های جمعه به عنوان خیرات انجام میدهیم اما این کار فرق دارد، اولاً خودتان درست کنید (مثل حلوا)  دوما معامله نکنید، یعنی شیرینی ندهید که در ازای آن فاتحه بگیرید. خیرات به جای خود بسیار کار خوب و پسندیده ای است اما این کار را برای آرامش خودتان انجام دهید نه رفتگان

48

 اشیاء و لوازم کهنه را دور بریزید

ما همیشه به دنبال انبار کردن و احتکار کردن چیزهای کهنه و به درد نخور هستیم. (هم ذهنی و هم وسایل). ژاپنی ها یک ضرب‌المثل دارند که میگوید هر چیزی رو که در یک سال گذشته استفاده نکردی بده بره. ما یه کم زمانش رو بیشتر میکنیم، یه سر به کمد لباس و انباری خونه بزنید و هر چیزی رو که تو دو سال گذشته استفاده نکردید یا بدید به یک نیازمند یا بزارید کنار سطل زباله

49

 بزرگترین و پر سر و صدا ترین مشوق خودتان باشید

انسان همیشه نیازمند تشویق و حمایت است، بهترین تشویق، تشویقی است که از طرف خود آدم باشد پس هر وقت کار مثبت و سازنده ای انجام دادید و از خودتان راضی بودید خودتان را به شدت و با صدای بلند و جیغ دست هوررا تشویق کنید. مطمئن باشید شما لایق این تشویق پر سر و صدا هستید

50

 شکاف های شخصیتی خودتان را قبول کنید

همه ی ما دارای شکاف های شخصیتی هستیم و کم و بیش به این شکاف ها واقف. شکاف هایی مثل خساست، ترس ها، کودکی نا شاد و…… بهترین راه برای مقابله با این شکاف ها قبول کردن و کنار آمدن با این شکاف هاست. سعی کنید این نقاط ضعف را بیشتر بشناسید و بدانید که آگاهی کلید موفقیت است.

51

 برای دوستانتان یادداشت بگذارید

گهگاهی برای دوستان و اعضای خانواده یادداشت بگذارید. متاسفانه از وقتی وسایل ارتباط جمعی زیاد شده و پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما باز شده این سنت حسنه فراموش شده و از نتایج ارزشمند خودش ما رو محروم کرده، یکبار امتحان کنید و روی یک کاغذ برای نزدیکانتون یه جمله ی خوب بنویسید و ابراز محبت کنید، نتیجه ی کار شگفت زده تون میکنه

52

هر وقت دوست داشتید چیزی بخورید

همه ی ما دارای شکاف های شخصیتی هستیم و کم و بیش به این شکاف ها واقف. شکاف هایی مثل خساست، ترس ها، کودکی نا شاد و…… بهترین راه برای مقابله با این شکاف ها قبول کردن و کنار آمدن با این شکاف هاست. سعی کنید این نقاط ضعف را بیشتر بشناسید و بدانید که آگاهی کلید موفقیت است.

53

 خودتان را سرگرم کنید

گهگاهی برای دوستان و اعضای خانواده یادداشت بگذارید. متاسفانه از وقتی وسایل ارتباط جمعی زیاد شده و پای شبکه های اجتماعی به زندگی ما باز شده این سنت حسنه فراموش شده و از نتایج ارزشمند خودش ما رو محروم کرده، یکبار امتحان کنید و روی یک کاغذ برای نزدیکانتون یه جمله ی خوب بنویسید و ابراز محبت کنید، نتیجه ی کار شگفت زده تون میکنه

54

ماه را تماشا کنید

آیا امکان دارد خدایی که ماه را با آن بزرگی و عظمت در جای خود با چنان نظمی نگه داشته که دانشمندان میتوانند ساعت گرفتگی آن را در صد سال بعد به دقت صدم ثانیه بگویند حواسش به ما نباشد؟!  هر وقت احساس اضطراب و نگرانی کردید برای مدتی به ماه خیره شوید مطمئناً آرامش میهمان شما خواهد شد.

55

میهمانی بروید ومیهمانی بدهید

تا میتوانید از تنهایی دوری کنید، گاهی میهمانی بروید و گاهی هم میهمانی بدهید. حضور دیگران در اطرافتان مخصوصاً اگر افراد شادی باشند به حد زیادی روی ایجاد آرامش و شادی تاثیر دارد. میهمانی رفتن و میهمانی دادن خلاقیت بچه ها را نیز افزایش میدهد.

56

گاهی جلوی آینه بایستید و به خودتان بخندید

گاهی به خودتان در آینه نگاه کنید به چشمانتان، ابروها، دهان و بینی و….بالاخره یک چیز خنده دار پیدا میکنید، حالا کلی بخندید. هم از غرور فاصله میگیرید هم شاد میشوید و هم آرام…. امتحان کنید

57

دوش آب خنک بگیرید

آب سرد همیشه روی دستگاه عصبی تاثیر مثبت دارد. از قدیم الایام برای رفع خستگی و آرامش پاها را در آب خنک جوی های آب قرار میدادند. هر بار که به حمام میروید در آخر کار آهسته آهسته آب را خنک کنید و زمانی کوتاه دوش آب خنک بگیرید. البته اگر مشکل جسمی دارید این کار را انجام ندهید.

58

اختیار دار دیگران نباشید

هرگز در کار دیگران دخالت و کنجکاوی نکنید و سعی نکنید اختیار دار دیگران باشید. امروزه ثابت شده است  کسانی که سعی در اختیار داری دیگران دارند دارای نوعی بیماری روان رنجوری هستند و این کار نوعی واکنش دفاعی میباشد. پس لطفا سرتان به کار خودتان باشد تا آرام تر باشید

59

 در کار دیگران کنجکاوی نکنید

کنجکاوی در کار دیگران که به زبان خودمانی فضولی نامیده می‌شود یکی از کارهایی است که دایماً ذهن انسان را درگیر میکند و آدم را از آرامش و شادی دور میکند. این کار در واقع نوعی اعتیاد است که هر چه بیشتر انجام میشود بیشتر انسان را درگیر میکند، همین امروز این اعتیاد را ترک کنید تا آرام شوید

60

جمله ی چقدر خوبه که……. را هر روز کامل کنید

این جمله یک جمله ی جادویی است که همواره نعمات خدادادی را که ما همیشه فراموش میکنیم به ما یادآوری میکند. هر روز چندین بار این جمله را بنویسید و سعی کنید آن را کامل کنید. مثلاً :چقدر خوبه که میتونم راه برم یا چقدر خوبه که میتونم حرف بزنم و……حالا ببینید چقدر خدا بهتون نعمت داده. خدایا شکررر

61

از افراد منفی (منفی نگرها)  به شدت فاصله بگیرید

افراد منفی با تفکرات مسموم که متاسفانه دایماً این افکار را بر زبان می آورند یکی از عوامل نابودی آرامش و شادی ما هستند. و باز هم متاسفانه این افکار به شدت مسری هستند و قابل انتقال به ما!!! تا میتوانید از این گونه افراد فاصله بگیرید و اجازه ندهید با افکار مسموم خودشان شما را سمی کنند و آرامشتان را بر هم بزنند.

62

 تغییر کنید

جامعه ای که ما در آن زندگی می‌کنیم پر است از افرادی که تمام حواسشان جمع این است که خدای ناکرده ما تغییری نکنیم!!! پس تا میتوانید تغییر کنید، آرایش خود را عوض کنید، لباس های متنوع بپوشید…… آنقدر تغییر کنید تا تغییر شما برای همه عادی شود بعد از مدتی دیگر نگاه دیگران آزارتان نمیدهد و آرامش خاصی را تجربه خواهید کرد.

63

تعارضات درونی خود را حل کنید

همه ی ما دارای تعارضات درونی هستیم، سعی میکنیم لباسهایی را بپوشیم که از ته دل دوست نداریم، طوری حرف میزنیم که خودمان لذت نمیبریم، حتی گاهی غذاهایی را میخوریم که دوست نداریم و همه ی اینها حاصل تعارضات ماست، تعارضات خودمان را بشناسیم، آنها را بپذیریم و سعی کنیم با آنها کنار بیایم

64

روابط اجتماعی خود را خوب کنید

روابط اجتماعی خوب، یعنی ارتباط مناسب و خوش خلقی با همسایه ها فروشندگان راننده ها و…..در دراز مدت بکی از عوامل تاثیرگذار در سلامت جسمی و روانی میباشد. این یک معامله ی دو طرفه است که سود زیادی نصیب شما میکند، سودی که برای شما هزینه ای ندارد، با جامعه ی خود مهربان باشید تا این مهربانی به شما باز گردد

65

افکار مسموم را کنار بگذارید

نشخوار فکری منفی از عوامل بر هم زننده ی آرامش است. تا میتوانید از افکار منفی دوری کنید. هر وقت این افکار به سراغتان آمد بلافاصله اسم خودتان را بلند صدا بزنید و از خودتان بخواهید که این افکار را کنار بگذارید و به چیزهای مثبت فکر کنید. افکار مثبت یعنی آرامش

66

خوش حساب باشید

وقتی به کسی بدهکار هستید ذهنتان درگیر این بدهی است مخصوصا اگر از زمان باز پرداخت آن گذشته باشد و همچنین ذهنتان درگیر این موضوع است که با بد حسابیتان دفعه ی بعد اگر احتیاج داشته باشید کسی کمکتان نمیکند، پس تا میتوانید ذهنتان را آرام کنید و حساب دیگران را بپردازید

67

نفس عمیق بکشید

 نفس عمیق یعنی کشیدن حجم زیادی از هوا به داخل ریه ها. کشیدن نفس عمیق به صورت های مختلف انجام می‌شود، نفس عمیق مد نظر ما که برای ریلکس کردن مناسب است شامل سه ثانیه کشیدن نفس از طریق بینی و نگه داشتن آن برای سه ثانیه و سپس بیرون دادن هوا به مدت سه ثانیه از دهان میباشد. این کار را سه بار انجام دهید. فقط دقت کنید در هنگام کشیدن نفس به مولکول های هوایی که استنشاق میکنید بیاندیشید و سعی کنید حتی آنها را ببینید.

68

نوازش کردن را فراموش نکنید

ما دارای حواس مختلفی هستیم که با آنها با جهان پیرامون و افراد اطرافمان ارتباط برقرار میکنیم، بینایی بویایی، چشایی شنوایی و البته لامسه. وقتی با کسی ارتباط لمسی برقرار میکنید یعنی به سمت یکی شدن با او میروید و جسم و روحتان یکی میشود. حس قشنگی که لمس کردن و مخصوصاً نوازش به انسان میدهد با کمتر حسی قابل مقایسه است. تا میتوانید از نعمت نوازش برای ارتباط خوب با نزدیکان استفاده کنید. و دعا کنید که شما هم متقابلاً مورد نوازش قرار بگیرید.

69

کیفیت دوستی های خود را بالا ببرید

 طی یک تحقیق طولی که در آمریکا انجام گرفته و حدود هفتاد سال پیش شروع شده و هنوز ادامه دارد کسانی که دوستان خوبی دارند و روابط دوستانه ی با کیفیتی دارند دچار بیماری هایی مثل آلزایمر نمیشوند و همچنین بیماری های روانی مثل افسردگی به سراغشان نمی آید، پس جهت دوری از بیماری و به دست آوردن آرامش و شادی کیفیت دوستی های خود را بالا ببرید

70

ماجراجویی کنید

آخرین باری که از هیجان ضربان قلب تون رفته بالای صد کی بوده؟!
یادتون نیست؟!! جای ماجراجویی تو زندگیتون خالیه. برید دنبالش، کشف یه جای ناشناخته تو کوه… شنا تو یه رودخونه ی باحال…. شوخی های مهیج و…. هر کاری که خارق‌العاده باشه و بهتون هیجان بده بعدا میتونه آرامش بخش باشه و شادی آفرین. ترس رو کنار بزارین و یه کم هیجان به زندگیتون بدین

71

صبح ها نیم ساعت بیشتر در رختخواب بمانید

صبح به صبح هنگامی که بیدار میشوید نیم ساعت در رختخواب بمانید و اگر امکانش هست با یک موزیک آرام‌بخش خودتون رو ریلکس کنید، در این نیم ساعت به چیز های خیلی خوب فکر کنید و پیش بینی یک روز عالی رو داشته باشید. در آخر یک موزیک شااااد و فکر کردن به برنامه ی روزانه شما رو آماده ی یک روز عالی میکنه

72

از افراط و تفریط خودداری کنید

در هر کاری زیاده روی یا کم کاری ایجاد نقص و خلا میکند. آب که مایه ی زندگی است اگر بیش از حد لازم نوشیده شود باعث ناراحتی میشود چه برسد به کارهای دیگر. سعی کنید هر کاری را در حد تعادل انجام دهید، و خلاصه ی کلام اینکه اعتدال یعنی آرامش

73

جوک بگویید و جوک بشنوید

 جوک یعنی بزرگ کردن نقص ها و اشتباهات. جوک های خوب و مناسب باعث انبساط خاطر و خوشحالی میشوند،فرقی نمی کند که جوک بگویید یا بشنوید در هر دو حالت برای لحظاتی شااد میشوید و این هدف ماست البته یادتان باشد اینجا هم از تعادل خارج نشوید

74

مسئولیت های متعدد را نپذیرید

سعی کنید در هر زمان مشخص فقط مسئولیت یک یا حداکثر دو کار مشخص را بپذیرید. پذیرش تعداد کارها و مسئولیت های زیاد در یک زمان هم باعث انجام ناقص یا بدون کیفیت کارها میشود و هم آرامش ذهن را بر هم میزند، فراموش نکنید که توانایی ذهن ما محدود است.

75

دفترچه ی خاطرات داشته باشید

دفترچه ی خاطرات داشته باشید و خاطرات خودتون رو به روز بنویسید، تاکید میکنم به روز. هیچ وقت به حرف کسانی که میگن گذشته ی خودتون رو بنویسید گوش ندید این کار اصلا خوب نیست. هر اتفاقی که در روز می افته رو بنویسید و گاهی مرور کنید حس قشنگی بهتون میده

76

روزی 15 دقیقه سکوت کنید

هر روز در زمانی که تنها نیستید به مدت 15 دقیقه روزه ی سکوت بگیرید و هیچ حرف و اشاره و صدایی از خود در نیاورید. این تمرین هم به شما نعمت زبان را یادآوری می‌کند و تمرینی است برای صبوری و هم به ذهن خسته تان کمی آرامش هدیه میکند.

77

آرام و شمرده صحبت کنید

اولاً در جایی و جمعی صحبت کنید که از شما بخواهند و بپذیرند، دوما در هنگام صحبت آرام باشید و بیش از حد دستان و بدن خود را تکان ندهید، سوما شمرده و گویا صحبت کنید و کلمات را به هم نچسبانید. به این ترتیب شما آرامش را به شنوندگان خود منتقل میکنید و شنوندگان هم متقابلاً آرامش را به شما باز میگردانند.

78

لازم نیست همه از شما راضی باشند

افراد یک جامعه بر اساس تفاوت های فردی که دارند دارای سلایق یکسان نیستند و این بسیار طبیعی است که از سلیقه و رفتار و افکار همدیگر به طور کامل راضی نباشند یا حداقل به طور نسبی یکدیگر را قبول نداشته باشند پس کار خودتان را با نهایت جدیت و علاقه انجام دهید و به دنبال راضی کردن همه نباشید

79

 از چیزهای ساده و کوچک لذت ببرید

 خیلی از آدمها در تمام طول عمرشان به دنبال یک اتفاق بزرگ و عجیب برای خوشحالی و لذت بردن میگردند و اکثراً هم هرگز به این اتفاق مهم نمیرسند. این در حالی است که خوشحالی و شادی و لذت در دل کوچکترین اتفاقات اطراف ما نهفته است و کافی است با کمی دقت و توجه آنها را بیابیم. خوب به دور و بر خودتان توجه کنید حتماً چیز های کوچک اما بسیار قابل توجه برای لذت بردن خواهید یافتنند.

80

حسادت نکنید

خداوند به هر انسانی با توجه با توانایی و ظرفیت و پشتکارش چیزهایی داده و چیزهایی هم نداده و قرار نیست هر چه را که همه دارند ما هم داشته باشیم و بالعکس. به داشته های خودتان فکر کنید و در حالی که سپاسگزار دهنده ی این نعمات هستید با تلاش و کوشش صحیح و سازنده به دنبال رویاهایتان بروید و هرگز حسادت نکنید. حسادت از جمله قوی ترین فاکتور های بر هم زننده ی آرامش انسان است

81

 به پارک بروید

 رفتن به طبیعت برای آرامش بسیار عالی است اما متاسفانه برای همه و همیشه امکان پذیر نیست اما نمونه ی کوچک طبیعت در دسترس همه قرار دارد….. پارک تقریبا در همه ی محله ها یک پارک کوچک وجود دارد، سعی کنید در وهله ی اول با خانواده و اگر نشد تنها مرتب به پارک سر بزنید. برای خود پاتوقی درست کنید و از آنجا لذت ببرید. آرام باشید

82

گاهی اوقات بعضی از قوانین را بشکنید

همه باید به قوانینی که حقوق دیگران را حفظ میکنند احترام بگذارند اما بعضی از قوانین نانوشته و سنتی که شخصی است و فقط به خودمان مربوط میشوند گاهی باعث بر هم خوردن آرامش و شادی ما میشوند،. گاهی و تکرار میکنم گاهی شکستن بعضی از این قوانین دست و پا گیر و قدیمی بد نیست. امتحان کنید

83

آب زیاد بنوشید

نوشیدن به اندازه ی کافی آب باعث تقویت سیستم گوارشی و ایمنی بدن میشود و همچنین به بدن انسان آرامش هدیه میدهد. بدن یک انسان بالغ حداقل به دو لیتر آب در روز نیاز دارد که متاسفانه اکثر آدمها از نوشیدن این مقدار آب سرباز میزنند. توجه داشته باشیم که چای و قهوه و نوشابه و دیگر نوشیدنی ها نمیتوانند جای آب را در سلامتی ما بگیرند. آیا شما به گلدانهای خود به جای آب نوشابه میدهید؟؟! ‘

84

کینه نداشته باشید

کینه دقیقا مثل چاقوی دو لبه ی بدون دسته است. این پدیده به راحتی هر چه تمام بدی ها و بیچارگی ها را نزد صاحبش باز میگرداند. وقتی از کسی کینه ای به دل میگیرید در واقع مجبورید به وسعت همان کینه در دل خود برای انتقام و ضربه زدن به آن شخص حفره ای سیاه باز کنید و همین حفره کافی است تا تمام آرامش و شادی شما را نابود کند. تا میتوانید ببخشید و بگذرید تا دلتان صاف صاف صاف باشد، حالا آرامش را با تمام وجود در آغوش بگیرید.

85

کتاب بخوانید

یکی از مهمترین حلقه های مفقوده ی آرامش ما ایرانی ها کتاب و کتابخوانی است. متاسفانه خیلی از کتاب دوریم. با ظهور شبکه های اجتماعی این فاصله بیش از پیش گردید و این در حالی است که مطالعه ی کتاب نه تنها باعث دانایی و اضافه شدن اطلاعات مفید میشود بلکه به جهت مسائلی چون بالا رفتن تمرکز و همچنین بالا رفتن عزت نفس باعث ایجاد آرامش عمیق و شادی واقعی انسان نیز میشود. لطفاً برای آرامش خودتان، فرزندانتان و جامعه تان تا میتوانید کتاب بخوانید

86

به مسافرت بروید

از قدیم الایام سفارش مسافرت توسط بزرگان دین و دانشمندان نشان دهنده ی اهمیت این عمل برای تکامل انسان بوده و هست. مسافرت علاوه بر اینکه نگاه و منش انسان را نسبت به زندگی و جامعه بهبود میبخشد باعث ایجاد آرامش (به سبب ایجاد نگاه عمیق تر) هم میشود. در مرحله ی اول سفر داخل کشور خودمان و دیدن شهرها و روستاها و مکان های تاریخی و باستانی که خوشبختانه بسیار زیاد هم هستند و در مرحله ی بعد در صورت داشتن توان مالی دیدن کشور های دور و نزدیک. در اولین فرصت امتحان کنید

87

ورزش کنید

ورزش و هر نوع تحرک دیگر بدنی از جمله رقص و کار شدید و….که بتوانند ضربان قلب را برای مدت زمانی بالا ببرند باعث ترشح هورمون هایی از غدد درون ریز بدن میشوند که این هورمونها به نوبه ی خود باعث ایجاد نشاط، سر خوشی و آرامش و شادی میگردند. در واقع هر نیم ساعت ورزش و تحرک شدید بدنی برابر با خوردن یک قرص قوی آرام بخش است. لطفاً تا میتوانید با ورزش دوست باشید.  کارهای معمولی روزانه و کارهای خانه هر چند خوب هستند اما به هیچ وجه جایگزین ورزش نمیشوند.

88

 گاهی گریه کنید

*مرد که گریه نمیکنه * شاید این جمله تاثیر گذار ترین و بدترین جمله ای باشه که پدر و مادر به فرزندان پسر خودشون میگن. گریه یکی از راههای طبیعی و مهم خالی کردن فشار های عصبی و هیجانات و رسیدن به تعادل روانی است که متاسفانه در ایران از مردها گرفته شده و شاید یکی از دلایل اصلی سکته ها را بشود گریه نکردن دانست. گاهی برای رفتگان و عزیزان و یا عشق و عاشقی گریه کنید و اصلا از دیدگاه دیگران نسبت به این موضوع نترسید، به هر حال پای سلامتی و آرامش شما در میان است.

89

به سینما بروید

 حداقل ماهی یک بار به سینما یا تآتر سری بزنید. حضور در اینگونه محیط ها که آدمهای متفاوت دور هم جمع میشوند و گذراندن زمانی با آنها در یک محیط و دیدن فیلم و نمایش جمعی میتواند آرام‌بخش و شادی آور باشد. سعی کنید این عمل را با خانواده ودوستان شریک شوید تا هم آنها بتوانند بهره ی این کار را ببرند هم شما با حضور آنها بیشتر بهره مند شوید

90

خودتان را سرگرم کنید

حتماً شنیده اید که بیکاری آفت است. آفت آرامش، آفت شادی و آفت زندگی!!  بله بیکاری واقعا آفت است. سعی کنید برای ساعت های بیکاری خودتان حتما برنامه ای داشته باشید. این برنامه میتواند یک کلاس هنری، فنی یا ورزشی باشد. هر چه هست باید مورد علاقه ی شما باشد و با تمام توانتان از آن استفاده کنید و لذت ببرید. همین الان برای خودتان برنامه بریزید و آن را اجرا کنید

91

به خاطر اشتباهات گذشته خودتان را سرزنش نکنید

همه ی آدم ها در زندگی اشتباه می‌کنند، این اشتباهات گاهی کوچکند و گاهی هم بزرگ و تاثیر گذار. اما هر چه هستند باید درسی باشند برای امروز و آینده که کمک کنند تا ما آرام تر و شادتر زندگی کنیم نه اینکه همه روزه باعث شوند که ذهن ما درگیر شود و ناراحت باشیم، انسان جایزالخطا است، از خطا ها درس بگیریم، هرگز خودتان را به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش نکنید

92

از حیوانات خانگی نگهداری کنید

حیوانات خانگی با نوع ارتباطی که با انسان برقرار می کنند باعث ایجاد آرامش میشوند . نگهداری حیوانات به تعداد معقول و با رعایت اصول بهداشتی و دینی باعث نوعی خاص از اعتماد به نفس و در نتیجه آرامش میشود. البته توجه داشته باشید که هر نوع حیوانی مناسب فضای کوچک آپارتمانی نیست پس در انتخاب نوع حیوان نهایت دقت را بفرمایید

93

اسیر استریو تایپینگ نشوید

 استریو تایپینگ یا سو گیری زمانی اتفاق می‌افتد که ما از قبل در مورد گروهی از افراد چهار چوب ذهنی بسته ای داریم و بدون در نظر گرفتن شرایط در مورد آنها قضاوت میکنیم. مثلا خانمها راننده های خوبی نیستند، فلان شهر همه خسیسند، یا فلان شهر همه ترسو اند و…..این نوع نگاه باعث میشود تا در برخورد با انسان ها از پیش بازنده باشیم و این یعنی برهم خوردن آرامش و شادی ما

94

 پذیرش همه نوع آدم را داشته باشید

 در اطراف ما هزاران انسان با هزاران خلق و خوی متفاوت و ژن های مختلف زندگی می کنند و هر کدام اخلاق مخصوص خودشان را دارند هیچ دلیلی ندارد ما متوقع باشیم که همه ی آنها مثل ما باشند و مثل ما فکر کنند و درست مثل ما به دنیا نگاه کنند، هنر یک انسان دانا این است که بتواند در کنار این همه آدم متفاوت بدون تنش زندگی کند و راه این هنرمندی پذیرش همه ی آنهاست با تمام خصوصیاتشان.

95

صبحانه ی عالی بخورید

وعده ی غذایی طلایی برای سلامتی جسم و در نتیجه روان آدمی صبحانه است. صبحانه ی خودتان را کامل کامل میل نمایید و سعی کنید حتماً در ساعت مشخصی این کار را انجام دهید. رعایت ساعت مصرف غذا در ناهار و شام هم ضروری است. در صبحانه خساست نداشته باشید و از انواع خوراکی ها استفاده کنید. نووش جان

96

با آفتاب آشتی کنید

 در اطراف ما هزاران انسان با هزاران خلق و خوی متفاوت و ژن های مختلف زندگی می کنند و هر کدام اخلاق مخصوص خودشان را دارند هیچ دلیلی ندارد ما متوقع باشیم که همه ی آنها مثل ما باشند و مثل ما فکر کنند و درست مثل ما به دنیا نگاه کنند، هنر یک انسان دانا این است که بتواند در کنار این همه آدم متفاوت بدون تنش زندگی کند و راه این هنرمندی پذیرش همه ی آنهاست با تمام خصوصیاتشان.

97

 هرگز جملات تاییدی را فراموش نکنید

هر روز به خودتان جملات تاییدی بگویید و به خودتان روحیه و انرژی بدهید. این کار را هر چه زودتر شروع کنید زودتر برنده میشوید. اول این جملات را برای دوستان و اشنایانتان بکار ببرید کم کم آنها هم یاد میگیرند که برای شما از ابن جملات زیبا استفاده کنند. بعد برای خودتان بگویید هر چه بیشتر نتیجه بهتر. شما چقدر خوبید….

98

هدف های بزرگ داشته باشید

داشتن هدف های بزرگ و منطقی افکار و اعمال انسان را هدفمند و جهت دار میکند. افکار و اعمال هدفمند باعث میشوند که دیگر فرصتی برای اندیشیدن به مسائل انحرافی و آرامش بر هم زن را نداشته باشیم و خود به خود به سمت آرامش پیش روی میکنیم. پس از همین الان اهداف خود را بنویسید و در جلوی چشمانتان نصب کنید و به سوی آنها حرکت کنید

99

 گاهی آواز بخوانید

گاهی با صدای بلند آواز بخوانید و از هنر و صدای خودتان لذت ببرید. پیشنهاد میکنم در جمع دوستان مسابقه بگذارید و بخوانید یا صدایتان را ضبط کنید و از شنیدنش لذت ببرید. فرقی ندارد که چگونه میخوانید یا کجا، فقط بخوانید و از خواندن خودتان کیف کنید. صدای شما آرامش بخش شماست

100

کارهایتان را به دیگران واگذار نمایید

بعضی ها عادت دارند که تمام کارها را خودشان انجام دهند، این افراد وقتی مسئول جایی هم میشوند یا رییس اداره ای باز هم تمام کارها را خودشان انجام می دهند به طوری که اگر روزی نباشند تمام کارها مشکل پیدا میکند، سعی کنید تا آنجا که ممکن است تفویض اختیار کنید و کارها را به دیگران بسپارید و اجازه دهید هر کس در حوزه ی تخصصی خودش کار کند. البته این بدین معنی نیست که خودمان اصلا کار نکنیم بلکه به نوعی تقسیم صحیح کارهاست. با تفویض اختیار فرصتی برای آرام شدن پیدا خواهید کرد.

از این بخش با متخصصین ما در تماس باشید